history

Kapela FEELME vznikla, tak ako veľa vecí – náhodou. Idea v Pettrovej hlave niekedy v ´99. Stretnutie s ľudmi, ktorí to pochopili v januári 2002 (všetko má – vraj – svoj čas). Prvý jam s Tomasom, druhá skúška s jeho bratom Lacom a FEELME sú na svete, na plátne, pódiu, či kde…
Trio posadnuté myšlienkou spracovať filmové témy trocha/dosť netradičným spôsobom sa zavrelo do skúšobne v domácom Pezinku. Za veľmi krátky čas vznikol ucelený koncertný program „21st CENTURY SONGS“ zahŕňajúci viac ako 21 filmových tém (napr.: Das Boot, Knight Rider, Lost In Space, James Bond, Pulp Fiction…). V októbri 2004 je časť zachytená na rovnomennom promo live videoCD. Skladby majú danú svoju základnú štruktúru a aranže, avšak dosť veľký priestor je ponechaný improvizácii priamo na pódiu. Napriek tomu, že väčšinou ide o známe melódie, kapela ich upravila do neobvyklých verzií, v ktorých sa objavujú prvky metalu, funku, fusion… Pre milovníkov škatuliek – inštrumentálny crossover.
F
Energia
Emócie
L
M
Experiment

Skupina v začiatkoch uvažovala aj o človeku za mikrofónom (na Hodokvase 2002 v Modre časť vystúpenia účinkovala aj speváčka Mirka Záhumenská), ale nakoniec zostala pri pôvodnom čisto inštrumentálnom koncepte.
V auguste 2005 vznikla v štúdiu Exponent nahrávka singla „PF (PULP FICTION)“, ku ktorej bol natočený live videoklip.
K FEELME patrí neodmysliteľne živé hranie v kluboch, filmových kluboch a na festivaloch (Hodokvas, Cibulák, Revište, Tasov, Medzinárodný filmový festival Bratislava…)
K najväčším koncertným zážitkom určite patrí live performance k nemému filmu Upír Nosferatu na festivale Hodokvas 2002. Organizátori Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary 2OO5 vybrali kapelu FEELME, aby tento festival svojim koncertom otvorila.
6. júna 2006 sa skupina v Bratislave predstavila ako support fínskej legendy Apocalyptica. Z tohto koncertu vzniklo live DVD „CINEMANIA“, ktoré obsahuje aj videoprojekciu (scenár, produkcia, réžia: Petter, kamera, strih: Braňo Schmogrovits). 19. novembra 2006 kapela hrala v divadle Aréna pred Glennom Hughesom (ex-Deep Purple). FEELME absolvovali v roku 2007 CINEMANIA TOUR a boli súčasťou R´N´B HODOKVAS TOUR 2007. Rok 2008 patril MOVIESPACE TOUR. Koncert na Medzinárodnom divadelnom festivale Cibulák bol posledným v rámci MOVIESPACE TOUR 2008 a zároveň posledným vystúpením FEELME v pôvodnej zostave. Po šiestich rokoch vzájomne inšpirujúcej spolupráce dochádza k zmenám v obsadení kapely…
Autor konceptu FEELME – music from the movies, bubeník Petter Bittner, sa rozhodol pokračovať v aktívnej činnosti kapely s novými hudobníkmi. Pre FEELME bolo, je a vždy bude dôležité okrem muzikality aj nadšenie a vysielanie na podobnej frekvencii. Post gitaristu prijal Johny (ex-Diadem, Introvarts). Súčasťou FEELME sa stal nie jeden, ale hneď viacerí bassmani – Viktor Hidvéghy a Rišo „Soso“ Molnár, ktorého vystriedal Peter Škreňo. Od jesene 2009 patrí tento post Stanovi „Stanley“ Kovárovi. Počas roka 2010 kapela odohrala viac ako 40 koncertov v rámci FILMTHERAPY TOUR, napríklad aj na MotoRockFeste v Košiciach spolu so SKINDRED. Vznikla nová verzia PF (PULP FICTION), videoprojekcia a nové songy, ktoré ste mohli naživo zažiť v rámci Tour 3De Film 2011. Na festivale Grape sa predstavilo s kapelou na pódiu aj alternatívne tanečné duo JazzRomm, ktoré tancom sprevádza jednotlivé songy. Po prvýkrát sa tento rok k triu na pódiu pridal aj hudobný hosť – trumpetista Roman Féder.
Rok 2012 sa niesol v znamení aktuálneho FEELME TOUR k 10. výročiu vzniku kapely. Začalo sa živým vystúpením v štúdiu Rádia FM v relácii Pohoda_FM live s Bibou a pokračovalo priebežne v rôznych kluboch. K narodeninám kapela pre svojich fanúšikov pripravila promo DVD FEELME 2002 – 2012, ktoré zachytáva 10 rokov života FEELME. Krstnými otcami DVD thanXyears sa stali muzikant Branislav Jobus a filmár Jakub Šteinecker.

Po tomto počine FEELME pripravili nové CINEMATTACK TOUR 2012/13 v pôvodnej zostave (Tomas Vyberal – guitar, Laco Vyberal – bass, Petter Bittner – drums). V rámci neho vystúpila kapela vo februári 2013 v Bratislave ako support pred fínskymi THE 69 EYES, na festivale Waves, či dva vianočné koncerty s LAVAGANCE. Na pódiu sa objavuje aj mím Adrián Kobetič.
V januári 2013 vznikol projekt FILMISSION zameraný na piánko verzie filmových tém, ktorý tvoria Juraj Hanulík – piano a Petter Bittner – drums.
Na rok 2014 kapela pripravila nové FILMEATERS TOUR. V rámci neho si zahrala aj v talkshow Obludárium Pištu Vandala, či prvýkrát na festivale Žákovic open.
Aj nasledujúci rok bol bohatý na koncerty – po čase návrat na filmový festival Cinematik a premiéra na Vianočných trhoch pod pyramídou.
Radostné Vítanie jari vo Vrbovom so spriatelenými kapelami v apríli 2016 zaznamenala aj RTVS v rámci relácie Umenie.
V roku 2017 skupina oslavuje svoje 15. narodeniny. Na 23. septembra ­pripravila špeciálny koncert, spojený s uvedením do života promo DVD 2012 – 2017 (za účasti svätojurského draka Pišta Vandala Chrappu), ktoré je pokračovateľom predošlého promo DVD FEELME 2002 – 2012.

V lete 2018 prichádza na scénu nová zostava FEELME Matúš Moško – gitara, Barbora Comendant – basa a Petter Bittner – bicie, ktorá absolvovala sériu koncertoch po kluboch a na festivaloch – Vrbovské Vetry, Cinematik, Žákovic open, MFF Zlín, …

Na 20. výročie vzniku kapely – január 2022 sa zostava mení, gitaristom sa stáva Lukáš Komenda, post  basgitaristu patrí Mikimu Michelčíkovi. Prichádza nová energia a viera v svetlé koncertné zajtrajšky. Nevieme sa dočkať živých vystúpení.
FEELME FEELYOU :)

 

FEELME – FILM IN MUSIC